این روزها با کاهش عواطف انسانی و البته کمتر شدن روابط بین انسان‌ها گرایش افراد به نگهداری حیوانات و پرندگان برای پر کردن جای خالی آدم‌ها بیش از گذشته شده است .
    
به گزارش فارس از کرمان، کرمانی‌ها هم مانند بسیاری از مردم ایران طی سال‌های اخیر گرایش زیادی نسبت به نگهداری حیوانات خانگی و پرندگان تزئینی پیدا کرده‌اند، اما بسیاری از آنها نمی‌دانند که چگونه باید از این موجودات زنده نگهداری کنند.
 
صدور 5 هزار شناسنامه برای حیوانات در یک درمانگاه دامپزشکی کرمان
 
گرایش افراد از اقشار مختلف جامعه به نگهداری حیوانات و پرندگان طی سال‌های اخیر موضوعی است که همگان به آن اذعان دارد و آمارها هم بیانگر این موضوع است به طور مثال تنها در یکی از درمانگاه‌های دامپزشکی شهر کرمان طی چند سال اخیر 5 هزار شناسنامه برای حیوانات صادر شده است.
 
گرچه علاقه مردم به حیوانات از دیرباز وجود داشته است و بسیاری از مردم به ویژه در روستاها در منازل خود از حیوانات نگهداری می‌کردند، اما با توجه به گسترش زندگی شهری و کوچک شدن خانه‌ها و به ویژه زندگی آپارتمانی شرایط نگهداری از حیوانات در زمان کنونی با دوران‌های گذشته بسیار متفاوت است.
 
تصور کنید در یک مجتمع مسکونی زندگی می‌کنید که کوچک‌ترین صدایی موجب آزار و اذیت همسایه‌ها می‌شود، حالا در این مجتمع یکی از همسایگان دلش می‌خواهد از یک سگ نگهداری کند، آیا با پارس کردن‌های به وقت و بی‌وقت این حیوان دیگر اعصابی برای ساکنان این مجتمع مسکونی باقی می‌ماند؟
 
در بحث نگهداری از حیوانات و پرندگان علاوه بر هزینه‌هایی که باید صرف شود، بحث بیماری‌های مشترک بین انسان و دام هم باید مورد توجه جدی افراد متقاضی نگهداری حیوانات قرار گیرد.
 
اگر قصد دارد از یک حیوان نگهداری کنید، باید بدانید که اگر بخواهید یک سگ کوچک را در یکی از درمانگاه‌های دامپزشکی بشویید و آن را اصلاح و سم‌زدایی کنید، باید 40 هزار تومان بپردازید.
 
هزینه شست‌شو و سم‌زدایی سگ‌های کوچک 20 هزار تومان و سگ‌های بزرگ 30 هزار تومان است، خرید یک اسپری و یک بسته غذای گربه هم حدود 100 تا 150 هزار تومان هزینه در بر دارد.
 
این در حالی است که هزینه‌های واکسینه کردن حیوانات که مهمترین اصل در نگهداری حیوان خانگی است را به هیچ عنوان نمی‌توان حذف کرد و البته این هزینه نسبت به سایر هزینه‌ها طی سال رقم چندانی نیست.
 
پرندگان تزئیتی به مراقبت زیادی نیاز دارند
 
علاوه بر افرادی که در خانه‌ها از حیوانات و پرندگان نگهداری می‌کنند، تعداد زیادی از مغازه‌داران در کرمان هم از پرندگان مختلفی مانند مرغ عشق، قناری و طوطی نگهداری می‌کنند.
 
یک مغازه‌دار کرمانی که از دو مرغ عشق نگهداری می‌کند به خبرنگار فارس گفت: مرغ‌های عشق به انسان انرژی مثبت می‌دهند، زیرا به یکدیگر خیلی محبت دارند و اگر ما انسان‌ها می‌توانستیم، محبت را از آنها یاد بگیریم، خیلی خوب بود.
 
میثم امیری با اشاره به اینکه هزینه‌های نگهداری این دو مرغ عشق برایش زیاد نیست، افزود: این پرندگان به توجه و رسیدگی خیلی زیادی نیاز دارند، وقتی پرنده آزادی را گرفته‌ای و در قفس قرار داده‌ای باید از آن مواظبت کنی.
 
کرمانی‌ها از چه حیواناتی نگهداری می‌کنند؟
 
مسئول درمانگاه دامپزشکی رضوان کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با تایید گرایش بسیار زیاد کرمانی‌ها به نگهداری از حیوانات و پرندگان خانگی طی سال‌های اخیر اظهار داشت: مردم کرمان از حیواناتی مانند سگ، گربه، همستر، خوکچه هندی، سنجاب و خرگوش نگهداری می‌کنند.
 
محسن توکلی بیان کرد: مردم کرمان همچنین از پرندگان زینتی مانند طوطی، کاسکو و قناری هم نگهداری می‌کنند.
 
نگهداری از مار، سمندر و ایگوانا در خانه
 
وی با بیان اینکه بعضی از مردم به نگهداری از حیوانات غیرخانگی هم تمایل دارند، افزود: شاهد مواردی بوده‌ایم که افراد از مار، سمندر و ایگوانا هم در خانه نگهداری می‌کنند.
 
این دامپزشک در مورد علت‌های گرایش مردم به نگهداری از حیوانات و پرندگان خانگی طی سال‌های اخیر ابراز داشت: تا چند سال قبل خدمات خوبی برای حیوانات ارائه نمی‌شود، اما در سال‌های اخیر این خدمات ارائه می‌شود که این امر یکی از علت‌های گرایش بیشتر مردم به نگهداری از حیوانات و پرندگان است.
 
توکلی تصریح کرد: هرچه عواطف انسانی کمتر می‌شود، مردم به دیگر جانداران از جمله حیوان، پرنده و یا گیاه رو می‌آوردند.
 
وی همچنین بحث ناامنی و افزایش سرقت‌ها را در نگهداری بیشتر از سگ‌های نگهبان توسط مردم موثر دانست و گفت: افرادی که از حیوانات نگهداری می‌کنند از تمام قشرها و گروه‌های سنی و تحصیلی هستند.
 
حیوانات خانگی باید واکسینه شوند
 
توکلی از انجام خدمات واکسیناسیون، جراحی، سونوگرافی، رادیوگرافی و خدمات خارج از درمانگاه برای حیوانات خانگی در استان کرمان خبر داد و افزود: گران‌ترین واکسن برای حیوانات خانگی حدود 50 هزار تومان است و حیوانات باید واکسینه شوند.
 
این دامپزشک با اشاره به اینکه شرایط نگهداری از حیوان باید مدنظر قرار گیرد و نوع درخواست از آن حیوان هم باید مشخص باشد، اظهار کرد: به طور مثال برای یک پیرمرد و یا پیرزن باید حیوانی را انتخاب کرد که آرام و حرف‌شنو باشد و زینت کمتری بخواهد.
 
توکلی عنوان کرد: اگر مسائل بهداشتی در زمینه نگهداری حیوانات و پرندگان خانگی رعایت شود، می‌توان از انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام جلوگیری کرد در غیر این صورت این حیوانات دردسرساز شده و موجب بروز بیماری می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه بیماری‌های مشترک بین سگ و گربه و انسان نسبت به سایر بیماری‌های شایع است، افزود: این حیوانات منشا بیماری‌های هاری، توکسوپلاسموز و کیست هیداتید هستند.
 
توقع خود از حیوان خانگی را مشخص کنید
 
توکلی ابراز داشت: افرادی که قصد نگهداری از حیوانات را دارند باید در مورد حیوان مدنظر خود مطالعه کرده و توقع خود از آن حیوان را مشخص کنند.
 
وی توصیه کرد: افرادی که قصد حیوان را دارند، قبل از اینکه حیوان را خریداری کنند، حتما آن را به یک درمانگاه دامپزشکی ببرند تا از سن، نژاد و سلامتی حیوان آگاه شوند.
 
این دامپزشک از صدور 5 هزار شناسنامه برای حیوانات خانگی در کرمان خبر داد و تصریح کرد: افرادی که قصد نگهداری از حیوانات را دارند باید بهداشت را رعایت کنند، زیرا در غیر این صورت خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.
 
توکلی به بیان یکی از خاطرات خود پرداخت و گفت: به طور معمول در زمان جراحی یک حیوان صاحب آن حیوان علاقمند است که در هنگام جراحی حضور داشته باشد.
 
وی عنوان کرد: صاحب یک دام که فرد تنومند و ورزشکاری بود، می‌خواست در هنگان جراحی حضور داشته باشد و من قبل از عمل به وی گفتم اگر موقع جراحی احساس سرگیجه و یا ضعف به شما دست داد، بنشینید، اما وی گفت: آقای دکتر من با این هیکل بیفتم؟
 
توکلی بیان کرد: زمانی که جراحی را آغاز کردیم، همین که این آقا چشمش به خون افتاد، بی‌هوش شد و هنگام افتادن بر روی زمین میز جراحی را هم بر زمین انداخت.
 
مرغ عشق پرنده مورد علاقه کرمانی‌ها
 
کارشناس صنف مرغ و ماهی استان کرمان در امور پرندگان زینتی و خانگی به خبرنگار فارس گفت: به طور کلی مردم کرمان به تمام پرندگان خانگی علاقه نشان می‌دهند.
 
غلامحسین مرادی افزود: کرمانی‌ها بیشتر از مرغ عشق، فنج، قناری، طوطی و مرغ مینا نگهداری می‌کنند و افرادی که زندگی مرفه‌تری دارند، فقط کاسکو را خریداری می‌کنند.
 
طبقه متوسط جامعه گرایش بیشتری به نگهداری پرندگان دارند
 
وی با بیان اینکه همه اقشار متقاضی نگهداری پرندگان زینتی هستند، اظهار داشت: طبقه متوسط جامعه گرایش بیشتری به نگهداری پرندگان دارند.
 
مرادی با اشاره به انگیزه افراد برای نگهداری از پرندگان زینتی گفت: بعضی از افراد به علت درآمدزایی و بعضی هم فقط برای تفنن مبادرت به نگهداری از پرندگان می‌کنند.
 
وی ابراز داشت: قیمت پرندگان تزئینی مانند مرغ عشق، قناری، طوطی و فنج بر اساس نوع به طور معقول از 15 هزار تومان تا 150 هزار تومان است.
 
این کارشناس که بیش از 30 سال در زمینه نگهداری و خرید و فروش پرندگان زینتی فعالیت دارد، ابراز داشت: بعضی از پرندگان زینتی موقعیت خاصی دارند و رام بودن، تکلم، زیبایی و سن پرنده در قیمت تاثیر می‌گذارد که قیمت بعضی از پرندگان به مرز چهار میلیون تومان هم می‌رسد.
 
مرادی تصریح کرد: بیشترین درآمد در خرید و فروش پرندگان را افرادی به جیب می‌زنند که صرفا با کبوتر سروکار دارند.
 
فعالیت 40 پرنده‌فروشی در کرمان
 
وی با اشاره به فعالیت حدود 40 پرنده‌فروشی در کرمان گفت: پرندگان قاچاق مانند عقاب، قرقی، باز، شاهین و یوق هم در کرمان خواهان دارند که بیشتر این متقاضیان را افراد مرفه تشکیل می‌دهند.
 
مرادی با بیان اینکه تکثیر پرندگان در کرمان انجام نمی‌شود، افزود: عدم سرمایه‌گذاری، تغییرات ناگهانی آب و هوا و بی‌علاقگی و عدم آگاهی از درآمدزایی پرندگان مهمترین دلایلی است که تکثیر پرندگان در کرمان انجام نمی‌شود.
 
وی ابراز داشت: هر شخصی در هر مکانی می‌تواند از پرندگان نگهداری کند به شرط اینکه از طریق یک فرد آگاه از نحوه نگهداری پرندگان مطلع شود.
 
پرندگان خانگی را افسرده نکنید
 
این کارشناس پرندگان زینتی و خانگی ابراز داشت: بعضی افراد به ویژه کودکان به حدی پرندگان را در آغوش خود نگه می‌دارند و آن را نوازش می‌کنند که موجب افسردگی پرنده می‌شوند.
 
مرادی گفت: عقیده دارم، نگهداری پرنده خانگی در قفس سبب بیمه آن پرنده می‌شود و قرار دادن پرنده بر روی دست، شانه و یا در آغوش را صحیح نمی‌دانم، زیرا این امر به پرنده آسیب می‌رساند و تمام مراحل جابه‌جایی پرندگان باید با استفاده از قفس انجام گیرد.
 
وی خاطرنشان کرد: نگهداری صحیح از پرندگان می‌تواند، سپری برای تمام بیماری‌ها باشد و سرماخوردگی، اسهال، عفونت‌ها و بیماری‌های ویروسی مانند نیوکاسل و سالمونوز دامنگیر پرندگانی می‌شود که در شرایط غیرآگاهانه نگهداری می‌شوند.
 
مرادی عنوان کرد: کاسکو بهترین، مقاوم‌ترین و سودآورترین پرنده تزئینی برای افرادی است که بر اساس تفنن و علاقمندی شخصی مبادرت به نگهداری پرندگان خانگی می‌کنند.
 
پرندگان را به حمام نبرید
 
وی با اشاره به اینکه بعضی‌ها پرندگان خود را به حمام می‌برند و یا با استفاده از شامپو آنها را شست‌و‌شو می‌دهند، ابراز داشت: این کار را تایید نمی‌کنم، زیرا باید طبیعت را برای نگهداری از حیوانات در نظر گرفت.
 
این کارشناس اظهار کرد: پرندگان در ساعت هشت صبح از طریق آبپاشی باید حمام کنند، زیرا اگر پرنده‌ای را بکُشی در ساعت هشت شب حمام نمی‌کند و بعضی افراد پرنده خود را در شب حمام می‌کنند و صبح گریان می‌شوند که چرا پرنده سرما خورده است.
 
مرادی رعایت نظافت و بهداشت، دمای مناسب و نور را لازم را در افزایش عمر پرندگان تزئینی موثر دانست و افزود: اگر پرنده بیمار شود باید در اسرع وقت برای معالجه آن اقدام کرد تا از مرگ نجات یابد.
 
وی در مورد سخنگو کردن بعضی از پرندگان تزئینی گفت: اگر پرنده در سن واقعی خریداری شود و با راهنمایی فرد مطلع برای سخنگو کردن این پرنده پیش رویم، سخنگو می‌شود.
 
مرادی کاکادو را یکی از پرندگان بسیار محبوب به ویژه برای خانم‌های کرمانی برشمرد و افزود: این پرنده با توجه به قیمت گران و شرایط نگهداری ویژه، نسبت به سایر پرندگان کمتر خرید و فروش می‌شود.
 
وی در مورد بهترین خاطره خود از سال‌ها حضور در کنار پرندگان اظهار داشت: یک کاسکو را به مادری دادیم که از بیماری روحی و روانی رنج می‌برد و وی با نگهداری از این پرنده توانست، سلامت خود را بازیابد.
 
هیچ موجودی را نمی‌توان جایگزین انسان کرد
 
یک روانشناس هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمان اظهار داشت: بعضی افراد به علت پُر کردن خلاهای عاطفی و یا تنهایی خود به نگهداری حیوان و یا پرنده روی می‌آورند، اما باید به این نکته توجه کرد که هیچ موجودی را نمی‌توان جایگزین انسان کرد.
 
شیماالسادات موسوی بیان داشت: نگهداری از حیوان و یا پرنده موجب مشغول شدن ذهن افراد می‌شود که این امر از فکر و خیال‌های بیخودی جلوگیری می‌کند و این امر می‌تواند برای اشخاصی موثر باشد که تنها و یا افسرده هستند.
 
وی تصریح کرد: با توجه به دلبستگی که افراد به حیوان و یا پرنده خانگی خود پیدا می‌کنند در صورتی که این فرد به هر دلیلی حیوان خود را از دست دهد از نظر روحی آسیب می‌بیند.
 
موسوی ابراز داشت: از دست دادن حیوان و یا پرنده خانگی موجب بروز احساس تنهایی در افراد به ویژه کودکان می‌شود که بروز این احساس در روحیه فرد تاثیر منفی می‌گذارد.

رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
قیمت لپ تاپ | قیمت تبلت | قیمت قطعات کامپیوتر
بزرگترین شرکت باربری در استان تهران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | جوش فلزات | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.