تاريخ : | | نویسنده : apedia
بسیاری افراد فقط نام سرطان کبد را شنیده‌اند ولی دلیل ابتلا یا درمان آن را نمی‌دانند. یک فوق‌تخصص گوارش و کبد می‌گوید: زندگی صنعتی و کم‌تحرکی به روند فزاینده این سرطان دامن می‌زند و در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است.

محسن نصیری طوسی فوق تخصص گوارش و کبد در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: سرطان کبد امروزه جزو 5 سرطانی است که بیشترین مرگ و میر را در جهان دارد و رشد فزاینده‌ای را در میان سرطان‌ها به خود اختصاص داده است.

وی در مورد علت اصلی شیوع این سرطان در جامعه گفت: با افزایش شیوع بیماری‌های مزمن کبدی مانند هپاتیت C و کبد چرب این سرطان نیز افزایش می‌یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد نقش آلودگی هوا در ایجاد سرطان کبد گفت: هنوز ارتباط مستقیم آلودگی هوا با این سرطان از نظر علمی ثابت نشده ولی به دلیل صنعتی شدن جوامع و کم شدن تحرک بین مردم و ورزش نکردن و همچنین افزایش دسترسی به کالری و انرژی‌های اضافی کبد چرب در افراد بیشتر شده که در نتیجه به مرور زمان با درمان نشدن منجر به سیروز کبدی و در نهایت سرطان کبد می‌شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد به آنهایی که بیماری‌های مزمن کبدی دارند یا در افراد درجه یک آنها سرطان کبد مشاهده شده توصیه کرد تا آزمایش‌های لازم را انجام دهند و افراد پرخطر‌تر هر 6 ماه یکبار با آزمایش خون و تست مارکر پروتئین و همچنین سونوگرافی، کبد خود را چک کنند.

وی در مورد راهکارهای درمانی سرطان کبد گفت: بسته به اینکه این سرطان در چه مرحله‌ای تشخیص داده می‌شود امکان درمان آن وجود دارد. اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود و به اندام‌های دیگر سرایت نکرده باشد با جراحی قسمتی از کبد و توده سرطانی را برمی‌داریم.

به گفته نصیری طوسی افرادی که زمینه کبدی خوبی هم ندارند و توده آنها بزرگتر از 5 سانتی‌متر باشد کاندیدای پیوند کبد می‌شوند تا برای همیشه مشکل آنها برطرف شود.

وی تصریح کرد: اما در برخی افراد که به دلیل بیماری های زمینه ای و عدم تحمل بیهوشی امکان جراحی وجود ندارد از روش‌های درمانی نگهدارنده استفاده می‌کنیم که از طریق سیستم آنژیوگرافی وارد شریان کبد شده و با تزریق ماده شیمیایی رگ‌های اطراف تومور سرطانی را مسدود می‌کنیم تا تومور به مرور کوچک شود. ولی در نهایت این روش 30 درصد بهبودی در بر دارد و در نهایت باید گفت شیمی‌درمانی برای این نوع سرطان وجود ندارد.

رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
قیمت لپ تاپ | قیمت تبلت | قیمت قطعات کامپیوتر
بزرگترین شرکت باربری در استان تهران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | جوش فلزات | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.