عصرایران-یک منبع آگاه از آماده شدن شکایتنامه جمهوری اسلامی ایران به دستگاه قضایی با موضوع اشغال غیر قانونی باغ قلهک توسط دولت انگلیس خبر داد.

این منبع نزدیک به بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار عصرایران یادآور شد: این طرح قرار بود از طریق مجلس پیگیری شود اما به دلایلی تصمیم بران شد که از طریق قضایی پیگیری شود.

وی ادامه داد: بر اساس قوانین ، اشغال باغ قلهک توسط انگلیس اشغال اراضی و املاک غیر منقول محسوب می شود وبر همین اساس دادگاه های داخلی نسبت به رسیدگی به پرونده آن صالح هستند.

وی در پاسخ به این سوال که انگلیس نسبت به مقابله به مثل و باز پس گیری باغ منچستر تهدید کرده است بیان داشت: البته در حال حاضر هم باغ منچستر در اختیار ایران نیست و ایران اجازه کار دیپلماتیک در آن را ندارد ضمن اینکه از نظر ارزش و وسعت باغ منچستر در مقابل باغ قلهک یک باغچه کوچک محسوب می شود و به هیچ وجه نمی توان این دو ملک را با هم مقایسه کرد.   ایرانی ها باغ قلهک را نمادی ترین جریان سیطره دولت انگلیس بر ایران در دوران شاهان قاجار تا پهلوی می دانند.   باغ قلهک مکانی ییلاقی بود که از زمان محمد شاه قاجار، انگلستان آن را برای استراحت و تفرج اجاره می کرد. در سال 1278 ق به محل جدید، ناصرالدین شاه قاجار طی نامه ای به سفارت انگلستان حق انتفاع از باغ قلهک را که قبلا تابستان ها آن را اجاره می کردند به آنان واگذار کرد که طبق اسناد، این واگذاری از نوع سکنی جایز بوده و مدت انقضای قرارداد آن هم تا زمان مرگ طرفین- شاه و سفیر انگلیس- بوده است.

باغ قلهک با 20 هکتار وسعت، یکی از بزرگترین باغ های تهران است که اینک، بخشی از فعالیت های سفارت انگلیس، از جمله فعالیت های فرهنگی آن در این باغ بسیار وسیع صورت می گیرد و به علاوه اقامتگاه سفیر و برخی از دیپلمات های انگلیسی است.

این باغ که زمانی در بیرون از شهر و در حومه شمال تهران بود، اینک، با گسترش شهر در محدوده شهری و در یکی از گرانقیمت ترین نقاط تهران قرار گرفته است.
 

رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.